Diverzifikačná schizofrénia Slovenska

Autor: Miroslav Dragun | 10.6.2013 o 13:10 | (upravené 6.7.2013 o 10:26) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  143x

Na Slovensku sa o potrebe energetickej diverzifikácie od Ruska hovorí už niekoľko rokov. V minulosti nás Rusko od dodávok plynu a ropy odstavilo už viackrát, aj keď len na krátku dobu. Po prvý krát sme na vlastnej koži pocítili našu energetickú závislosť v roku 2009, keď sme pochopili,  čo je to byť doslova odrezaní od plynu.

Po tejto kritickej situácii, ktorá nastala na Slovensku zo strany štátu rozbehla „kampaň“ s názvom Energetická bezpečnosť? Najlepší marketing! Od tej doby počúvame o rôznych projektoch prepojenia plynovodou a ropovodou aby nebola naša krajina v čase krízy závislá len surovinách ruského pôvodu. Samozrejme kvitujem, že sa podarilo rozbehnuť niekoľko dôležitých projektov ale bohužial Slovensko zasiahla aj „diverzifikačná schizofrénia“.

 

V pondelok 15. apríla vydala spoločnosť Transpetrol tlačovú správu Rekonštrukcia ropovodu Adria nemá nahradiť v SR ropovod Družba. V ktorej člen predstavenstva prepravcu ropy hovorí, že ropovod Adria by nemal nahradiť Družbu pri zásobovaní Slovenska ropou. Je to naozaj schizofrénia keď nominant štátu v predstavenstve Transpetrolu, hovorí o tom, že ropovod, ktorý môže predstavovať pre Slovensko stabilné dodávky ropy by nemal nahradiť ropovod, ktorý môže byť kedykoľvek odstavený pre obchodno-politické napätie medzi Ukrajinou, Bieloruskom a Ruskom. Snažím sa porozumieť tomuto postoju vedenia Transpetrolu, ktorý by mal hájiť záujem Slovenska o bezproblémovu dodávku ropy. Na jednej strane sa snaží o diverzifikáciu pomocou projektu ropovodu BSP, ktorý pomôže diverzifikovať len rakúsku rafinériu od už aj tak beznádejne vyťaženého ropovodného prepojenia TAL-AWP ale na druhej strane hovorí, že ropovod Adria nemá nahradiť z dlhodobého obchodno-politického hľadiska vysokorizikový ropovod Družba.

Preto si dovolím zapolemizovať! Prečo sa kompetentní radšej nezaoberajú ropovodnými prepojeniami, ktoré môžu mať z dlhodobého hľadiska strategický ale i ekonomický význam pre Slovensko ale aj celú EÚ? Je dosť možné, že za celým projektom ropovodu BSP stoja záujmy, ktoré presahujú hranice našej krajiny smerom na východ.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Symbolom dnešnej strednej Európy je plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí, už im nestačili čiarky na stenách.


Už ste čítali?