Slovensko: Fiktívny most medzi Východom a Západom

Autor: Miroslav Dragun | 13.7.2013 o 17:59 | (upravené 13.7.2013 o 19:59) Karma článku: 5,52 | Prečítané:  748x

Pred dvoma týždňami prebehla médiami nenápadná správa, že železničné spoločnosti Rakúska, Slovenska, Ukrajiny a Ruska chcú dať opäť preskúmať možnosť potiahnutia širokorozchodnej trate až do Viedne. V súvislosti s plánovanou stavbou ropovodu Bratislava – Schwechat Pipeline (BSP) mi napadla otázka kam vlastne speje súčasná hospodárska stratégia Slovenska ? K presadzovaniu a obhajobe vlastných ekonomických záujmov, alebo vychádzaniu v ústrety želaniam silnejších, susedných štátov a korporácií ?

Rovnako ako širokorozchodná železničná trať, aj ropovod BSP je predmetom záujmu Ruska a Rakúska, respektíve Západnej Európy všeobecne. Tak, ako existujú argumenty, že ropovod v podobe, ako ho v súčasnosti presadzuje vláda Slovenskej republiky, môže ohroziť zdravie a životy občanov Bratislavy, stavba širokorozchodnej železnice a preloženie terminálu z Čiernej nad Tisou k Viedni môže zas znamenať stratu stoviek pracovných miest.

 

 

ilustračné foto, agentúra SITA

 

Slovensko má smolu, že sa na jeho území vždy krížili záujmy Východu a Západu. Politici, ktorí niesli za naše územie v priebehu 20. storočia zodpovednosť mali na výber z troch možností, ako sa s týmto postavením vyrovnať:

 

  • ustúpiť silnejšiemu až za hranicu poklonkovania
  • snažiť sa vplyvy vyvažovať v nádeji, že štát z tohto prístupu bude nakoniec niečo mať
  • správať sa suverénne a dbať v prvom rade na záujem Slovenska a jeho občanov

 

Žiaľ, historické udalosti posledných 100 rokov im nedávali príliš priestoru pre samostatné konanie. Poklonkovanie a bezvýhradná spolupráca s dominantnou západnou mocnosťou (Nemeckom) nás vohnala v období druhej svetovej vojny takmer do záhuby a po roku 1948 si z nás zas mocnosť východná (Sovietsky zväz) urobila laboratórium pre svoje ekonomické a sociálne experimenty.

Vyrovnávanie vplyvov  Východu a Západu v nádeji, že Slovensko vytvorí akýsi most pre spájanie rôznych ekonomických a politických prístupov môže na prvý pohľad pôsobiť príťažlivo, no aplikovanie tejto teórie sa nám v dejinách vždy vypomstilo. Najprv v roku 1945 a potom v období mečiarizmu, keď strach z reforiem a snaha naplniť si vrecká viedla vtedajšiu vládu k šíreniu pekných hesiel o otváraní východných trhov. Pamätáme si ako to dopadlo. Žiadne ruské investície sa nekonali a Slovensku hrozilo, že ostane visieť v akomsi neurčitom vákuu.

Dnes  je naša krajina a spoločnosť inde. Sme medzinárodne pevne ukotvenou krajinou s definovanou formou politického a ekonomického systému.  Aj keď to v čase krízy možno tak nevyzerá, najťažšie obdobie ekonomickej transformácie máme za sebou. Slovenskí politici teda majú po prvý krát v dejinách šancu a podmienky pre to, aby sa mohli prejaviť ako reprezentácia suverénnej krajiny, ktorá  nemusí ustupovať záujmom cudzích a silnejších krajín, ale naopak, môže konečne prejaviť svoju vyspelosť.

Namiesto toho, aby súčasná vláda túto príležitosť využila, vracia sa k fiktívnej predstave spájania Východu a Západu. Táto politika môže vyústiť len do toho, že v snahe vychádzať v ústrety na každú stranu bude zanedbávať záujmy vlastnej krajiny  a jej občanov.

Ropovod BSP, ani širokorozchodná nie sú projektmi, ktoré by iniciovalo Slovensko.  Nie sú dokonca ani v jeho životnom hospodárskom a ekonomickom záujme. Nevytvoria trvalé hodnoty, ani  väčšie množstvo pracovných miest.  Ak si predstavitelia Rakúska a Ruskej federácie, prípadne silných korporácii ich stavby želajú, v poriadku. Slovenská vláda však musí trvať na takých podmienkach, ktoré sú pre našu krajinu a jej obyvateľov čo najvýhodnejšie a nie vystupovať v úlohe služobníčka. Nesmie dovoliť  (dokonca iniciovať) obchádzanie platných zákonov  pochybnými novelami, vstupovať do kompetencií samospráv a celkovo vychádzať akémukoľvek zahraničnému záujmu v ústrety viac ako je potrebné.

Vlastnícka štruktúra spoločnosti BSP GmbH v roku 2003-2009

Vlastnícka štruktúra spoločnosti BSP GmbH od roku 2009

Len toto je spôsob, vďaka ktorému sa môžem stať rešpektovanou a sebavedomou krajinou.

 

 

Vážení čitatelia, môžete tie+y podporiť našu výzvu proti ropovodu BSP na portály changenet: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=729275

 

 

 

 


 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho prosím aj na: http://vybrali.sme.sk/c/Slovensko-Fiktivny-most-medzi-Vychodom-Zapadom/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Symbolom dnešnej strednej Európy je plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí, už im nestačili čiarky na stenách.


Už ste čítali?