Nesrovnal spolu s poslancami povedali NIE ropovodu

Autor: Miroslav Dragun | 9.2.2015 o 9:52 | Karma článku: 10,69 | Prečítané:  4457x

Diskusia o ropovode Bratislava - Schwechat Pipeline beží už viac ako desať rokov. Ropovod už raz zo sveta znieslo posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) a teraz to vyzerá tak, že ho zmetie odpor samospráv. Mesto Bratislava v priebehu dvoch rokov odmietla dvakrát trasovanie ropovodu BSP cez mesto.

Je štvrtok 5. 2. 2015 niečo krátko pred piatou hodinou popoludní a poslanci bratislavského parlamentu spolu s primátor opäť v podstate jednohlasne odmietli trasovanie ropovodu Bratislava - Schwechat cez územie Bratislavy. Tridsaťjedna poslancov sa opäť postavilo za obyvateľov Bratislavy, ktorí hovoria NIE ropovodu.

Proti ropovodu v Bratislave bežali dve petície. Jednu iniciovalo v minulosti naše OZ Nie ropovodu a druhú oz Mladá Petržalka. Spolu obe petície vyzbierali viac ako 60 000 podpisov proti ropovodu BSP. Preto som sa ako predseda OZ Nie ropovodu obrátil na predsedu Mladej Petržalky a poslanca MsZ Bratislavy Olivera Kríža a požiadal ho aby v novom zastupiteľstve predložil návrh uznesenia, ktorý odmietne výstavbu tohto projektu cez Bratislavu. Za predloženie návrhu uznesenia patrí pánovi Krížovi moje poďakovanie.

V prvom rade pri tomto uznesení išlo o politickú deklaráciu, že aj novozložené zastupiteľstvo proti výstavbe ropovodu BSP cez územie Bratislavy. Som veľmi rád, že primátor Nesrovnal si tému ropovodu drži aj po svojom zvolení. S pánom primátorom sme mali veľmi dobrú a konštruktívnu spoluprácu ešte keď bol v pozícii podpresedu BSK a verím, že bude pokračovať aj teraz z pozície primátora. Je obdivohodné, že hneď na prvom stretnutí jednoznačne rakúskemu veľvyslancovi tlmočil nesúhlas mesta s týmto projektom. Dôkazom konštruktívnej spolupráce medzi OZ Nie ropovodu a primátorom Nesrovnalom je, že sme dokázali spoločne zaujať stanovisko proti ropovodu aj ako protikandidáti na post primátora Bratislavy. 

Uznesenie znie:

A:
Mestské zastupiteľstvo odmieta trasovanie ropovodu Bratislava - Schwechat Pipeline katastrálnymi územiami mesta Bratislava

B:
Žiada primátora aby toto stanovisko tlmočil vláde SR, spoločnosti OMV a vláde rakúskej spolkovej republiky

C:
Žiada primátora aby ako majoritný akcionár požiadal Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, a. s. aby vystupovala v rokovaniach o projekte Bratislava - Schwechat Pipeline v súlade s týmto uznesením

V prípade ak by OMV a rakúska vláda odskočili od tohto projektu má Transpetrol skvelú možnosť ako využiť poznatky z dlhodobej prípravy na výstavbu ropovodu BSP. Transpetrol môže finančné prostriedky, ktoré mali slúžiť na projekt BSP využit na absolutnú modernizáciu starého ropovodu Družba, ktorý prechádza Žitným ostrovom a inými exponovanými územiami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Symbolom dnešnej strednej Európy je plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí, už im nestačili čiarky na stenách.


Už ste čítali?