Slovensko: Fiktívny most medzi Východom a Západom

Autor: Miroslav Dragun | 13.7.2013 o 17:59 | (upravené 13.7.2013 o 19:59) Karma článku: 5,26 | Prečítané:  793x

Pred dvoma týždňami prebehla médiami nenápadná správa, že železničné spoločnosti Rakúska, Slovenska, Ukrajiny a Ruska chcú dať opäť preskúmať možnosť potiahnutia širokorozchodnej trate až do Viedne. V súvislosti s plánovanou stavbou ropovodu Bratislava – Schwechat Pipeline (BSP) mi napadla otázka kam vlastne speje súčasná hospodárska stratégia Slovenska ? K presadzovaniu a obhajobe vlastných ekonomických záujmov, alebo vychádzaniu v ústrety želaniam silnejších, susedných štátov a korporácií ?

Rovnako ako širokorozchodná železničná trať, aj ropovod BSP je predmetom záujmu Ruska a Rakúska, respektíve Západnej Európy všeobecne. Tak, ako existujú argumenty, že ropovod v podobe, ako ho v súčasnosti presadzuje vláda Slovenskej republiky, môže ohroziť zdravie a životy občanov Bratislavy, stavba širokorozchodnej železnice a preloženie terminálu z Čiernej nad Tisou k Viedni môže zas znamenať stratu stoviek pracovných miest.

 

 

ilustračné foto, agentúra SITA

 

Slovensko má smolu, že sa na jeho území vždy krížili záujmy Východu a Západu. Politici, ktorí niesli za naše územie v priebehu 20. storočia zodpovednosť mali na výber z troch možností, ako sa s týmto postavením vyrovnať:

 

  • ustúpiť silnejšiemu až za hranicu poklonkovania
  • snažiť sa vplyvy vyvažovať v nádeji, že štát z tohto prístupu bude nakoniec niečo mať
  • správať sa suverénne a dbať v prvom rade na záujem Slovenska a jeho občanov

 

Žiaľ, historické udalosti posledných 100 rokov im nedávali príliš priestoru pre samostatné konanie. Poklonkovanie a bezvýhradná spolupráca s dominantnou západnou mocnosťou (Nemeckom) nás vohnala v období druhej svetovej vojny takmer do záhuby a po roku 1948 si z nás zas mocnosť východná (Sovietsky zväz) urobila laboratórium pre svoje ekonomické a sociálne experimenty.

Vyrovnávanie vplyvov  Východu a Západu v nádeji, že Slovensko vytvorí akýsi most pre spájanie rôznych ekonomických a politických prístupov môže na prvý pohľad pôsobiť príťažlivo, no aplikovanie tejto teórie sa nám v dejinách vždy vypomstilo. Najprv v roku 1945 a potom v období mečiarizmu, keď strach z reforiem a snaha naplniť si vrecká viedla vtedajšiu vládu k šíreniu pekných hesiel o otváraní východných trhov. Pamätáme si ako to dopadlo. Žiadne ruské investície sa nekonali a Slovensku hrozilo, že ostane visieť v akomsi neurčitom vákuu.

Dnes  je naša krajina a spoločnosť inde. Sme medzinárodne pevne ukotvenou krajinou s definovanou formou politického a ekonomického systému.  Aj keď to v čase krízy možno tak nevyzerá, najťažšie obdobie ekonomickej transformácie máme za sebou. Slovenskí politici teda majú po prvý krát v dejinách šancu a podmienky pre to, aby sa mohli prejaviť ako reprezentácia suverénnej krajiny, ktorá  nemusí ustupovať záujmom cudzích a silnejších krajín, ale naopak, môže konečne prejaviť svoju vyspelosť.

Namiesto toho, aby súčasná vláda túto príležitosť využila, vracia sa k fiktívnej predstave spájania Východu a Západu. Táto politika môže vyústiť len do toho, že v snahe vychádzať v ústrety na každú stranu bude zanedbávať záujmy vlastnej krajiny  a jej občanov.

Ropovod BSP, ani širokorozchodná nie sú projektmi, ktoré by iniciovalo Slovensko.  Nie sú dokonca ani v jeho životnom hospodárskom a ekonomickom záujme. Nevytvoria trvalé hodnoty, ani  väčšie množstvo pracovných miest.  Ak si predstavitelia Rakúska a Ruskej federácie, prípadne silných korporácii ich stavby želajú, v poriadku. Slovenská vláda však musí trvať na takých podmienkach, ktoré sú pre našu krajinu a jej obyvateľov čo najvýhodnejšie a nie vystupovať v úlohe služobníčka. Nesmie dovoliť  (dokonca iniciovať) obchádzanie platných zákonov  pochybnými novelami, vstupovať do kompetencií samospráv a celkovo vychádzať akémukoľvek zahraničnému záujmu v ústrety viac ako je potrebné.

Vlastnícka štruktúra spoločnosti BSP GmbH v roku 2003-2009

Vlastnícka štruktúra spoločnosti BSP GmbH od roku 2009

Len toto je spôsob, vďaka ktorému sa môžem stať rešpektovanou a sebavedomou krajinou.

 

 

Vážení čitatelia, môžete tie+y podporiť našu výzvu proti ropovodu BSP na portály changenet: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=729275

 

 

 

 


 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho prosím aj na: http://vybrali.sme.sk/c/Slovensko-Fiktivny-most-medzi-Vychodom-Zapadom/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?