Letný úpal na ministerstve hospodárstva - "Smejeme sa s hovorcom"

Autor: Miroslav Dragun | 4.8.2013 o 19:00 | (upravené 4.8.2013 o 21:41) Karma článku: 20,75 | Prečítané:  4473x

Tento blog som si dovolil napísať ako reakciu na posledné vyjadrenia rezortu hospodárstva na adresu OZ Nie ropovodu. Ministerstvo hospodárstva miesto mediálnych útokov na mimovládku, ktorá sa problematike ropovodu venuje od roku 2009 by malo radšej verejnosti predstaviť detaily projektu ropovodu cez Bratislavu.

Komunikačné oddelenie ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky dostalo v týchto horúcich dňoch asi úpal. Inak sa totiž nedá vysvetliť spôsob akým táto inštitúcia komunikuje svoje stanoviská k aktivitám občanov. Prvoradou povinnosťou zamestnancov akejkoľvek štátnej inštitúcie je podávať jasné a pravdivé informácie o svojich aktivitách. Rezort hospodárstva však asi žiadne nemá, keď si môže dovoliť mrhať svojim časom (a teda našimi peniazmi) na rozdávanie rozumov.

Začalo to už v máji, keď nášmu združeniu NIE ropovodu láskavo poradilo, nech sa radšej staráme o už existujúce enviromentálne záťaže a nestrkali nos do plánovaných projektov. Ak si ministerstvo a jeho hovorca pod občianskym aktivizmom predstavuje len to, že sa k ich pobaveniu reťazami priviažeme napr. k ropovodu Družba, zrejme im chýbajú hlbšie vedomosti o tom ako má moderná demokratická spoločnosť fungovať.

Koncom júna, keď sa ochladilo nám hovorca rezortu hospodárstva odkázal, nech si doštudujeme legislatívu, lebo sme nepochopili, že pre túto stavbu nie je potrebné prijímať žiadnu špeciálnu novelu zákona o strategických investíciách a ani žiadnu inú novú legislatívu. Postupné zvyšovanie teplôt však spôsobilo, že naštudované znalosti problematiky ropovodu sa na komunikačnom oddelení akosi poplietli a v zrazu hovorca ministerstva hovoril o akomsi neznámom ropovode Slovnaft – Schwechat. Ktovie?!  Možno nechtiac prezradil nejaké strategické zámery do budúcnosti. Lebo podobne sa vyjadrila aj kandidátka na županku.

Vrchol však prišiel s nedávnymi vražednými horúčavami. Zamestnanci ministerstva poverení informovaním verejnosti, na čele s hovorcom, zrejme skutočne nemajú čo robiť, keď cítia potrebu kritizovať aktivistov za to, že „sa príliš aktivizujú.“ Súčasná garnitúra na ministerstve asi ešte nie je navyknutá na to, že vo vyspelej spoločnosti sa aktivisti zvyknú aktivizovať vtedy, keď verejnosť cíti, že sa za jej chrbtom kuje niečo nekalé. Alebo, že sa štátne orgány unúvajú zvolať verejnú diskusiu k tak dôležitej veci, akou je ropovod cez hlavné mesto až keď „bude vytvorená trasa“ , čiže keď bude všetko rozhodnuté, schválené, pripravené.

Zábavný program „Smejeme sa s hovorcom“ však ešte nekončí. Zlatým klincom je obvinenie OZ Nie ropovodu z toho, že „aktivisti jednoznačne nemajú dôveryhodný zdroj informácií a svojou prílišnou aktivitou vytvárajú nepravdivý a nekompetentný obraz o celom projekte.“ Informácie o stave príprav, ktoré sme na tlačovej besede uviedli a na ktoré pán hovorca reagoval pritom pochádzajú priamo od  spoločnosti Transpetrol a jej jediným akcionárom je práve ministerstvo hospodárstva. Tiež je smutné, že práve hovorca ministerstva hospodárstva v rámci poúčania OZ NIE ropovodu o tom čo má robiť ani nevie, že spoločnosť Transpetrol má podieľ v rakúskej spoločnosti BSP GmBh 74% a nie 76% alebo sa niečo zmenilo? Je smutné, že pán hovorca považuje za snahu vyvolať informačnú hystériu to, že sme ako združenie iba zopakovali stanovisko spoločnosti Transpetrol o vykúpených pozemkoch!

A na záver len menšie odporúčanie pre komunikačné oddelenie ministerstva hospodárstva, prípadne Transpetrolu a taktiež PR agentúru, ktorá má na starosti komunikáciu tohto projektu. Prosím používajte aspoň týždén rovnaké čísla ako sa to dá o výške investície do ropovodu BSP. Lebo vo štvrtok povie Transpetrol inú sumu a o pár dní ministerský hovorca inú. Lebo potom nás pán hovorca "obviní", že nemáme dôveryhodný zdroj informácií. :)

 

Tak sa teda pýtame komunikačného oddelenia a pána hovorcu:

 

  • Kto má o problematike ropovodu lepší prehľad? Vy, alebo my?
  • Kto pravdivo informuje dotknutú verejnosť? Vy, alebo my?
  • Kto je za informovanie platený z verejných zdrojov? Vy, alebo my?

 

A na úplný záver jedna rečnícka otázka: Kto sa v skutočnosti v celom projekte príliš aktivizuje?


 


 

Ak vás tento blog zaujal prosím zahlasujte na: http://vybrali.sme.sk/c/Letny-upal-na-ministerstve-hospodarstva-quotSmejeme-sa-s-hovorcomquot/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?