Prečo musím s primátorom Bratislavy a vedením BSK suplovať štát?

Autor: Miroslav Dragun | 15.9.2013 o 18:29 | Karma článku: 9,27 | Prečítané:  1065x

Priatelia na úvod  tohto blogu sa vám chcem ospravedlniť, že som sa na niekoľko týždňov odmlčal a ďalší blog píšem až teraz. Celé leto, ale najmä posledný týždeň bol hektický. Všetka moja energia sa točila okolo ropovodu Bratislava – Schwechat Pipeline a vodného diela nad Bratislavou.

Spolu s mojimi úžasnými kolegami z OZ Nie ropovodu sme sa rozhodli ešte niekedy v auguste, že by bolo dobré nainštalovať do centra Bratislavy maketu ropovodu a ľudom priamo na ulici vysvetľovať, prečo ropovod nepatrí do mesta. Po krátkych úvahách sme sa rozhodli, že ideálne miesto pre umiestnenie makety ropovodu bude Hviezdoslavovo námestie v srdci Bratislavy. Veľká vďaka patrí pani starostke Tatiane Rosovej za to, že nám umožnila umiestniť 40 metrov dlhú maketu ropovodu na toto námestie a tiež poslancovi Alojzovi Hlinovi za zapožičanie rúr na vytvorenie ropovodu.

Na Hviezdoslavovom námestí sme boli od 9. do 13. septembra a stretli sme sa s množstvom Bratislavčanov, ktorých problematika ropovodu cez Bratislava veľmi zaujala a pýtali sa prečo vôbec má táto stavba viesť cez Bratislavu. Už po prvých rozhovoroch s občanmi a následnom stretnutí s primátorom hlavného mesta a podpredsedom BSK som si uvedomil, že my ako združenie spolu s mestom a BSK robíme prácu, ktorú má robiť minister hospodárstva, Transpetrol a spoločnosť BSP.

V rámci stretnutia s primátorom a podpredsedom BSK sme sa dohodli, že sa uskutočnia dve diskusie na tému ropovodu cez Bratislavu. Prvá diskusia bude odborno-politická. Na nej sa podľa návrhu Ministerstva hospodárstva mali zúčastniť poslanci bratislavského zastupiteľstva a vedenie BSK.  Na základe mojej požiadavky a ochoty pána primátora sa tejto diskusie zúčastnia aj zástupcovia mimovládnych organizácií, odbornej a akademickej obce. Táto diskusia sa má uskutočniť koncom mesiaca september alebo začiatkom októbra. Druhá diskusia bude určená pre širokú verejnosť. Mala by sa  uskutočniť najneskôr do októbrového mestského zastupiteľstva, ktoré je naplánované na  24.10.2013.

Je smutné, že až po tlaku OZ Nie ropovodu, BSK a mesta Bratislava sú Ministerstvo hospodárstva a zástupcovia investora (Transpetrol, BSP) ochotní ísť do diskusie či už s odbornou alebo laickou verejnosťou. Osobne si myslím, že minister hospodárstva mal už niekoľko mesiacov stáť na ulici a ľudom vysvetľovať prečo by mal viesť ropovodu cez hlavné mesto Slovenskej republiky! Taktiež ma mrzí to, že Ministerstvo spolu so spoločnosťou Transpetrol presadzujú trasu ropovodu cez Bratislavu bez širokej verejnej podpory. Je zarážajúce, že ropovod „musí“ viesť cez Bratislavu lebo v Rakúsku by pri inej trase prechádzal cez chránené územia a národné parky.

Preto mi už dlhú dobu beží v hlave myšlienka, že pre Ministerstvo hospodárstva, Transpetrol a spoločnosť BSP má asi väčšiu hodnotu jeden strom v chránenej oblasti v Rakúsku ako jeden obyvateľov Bratislavy!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?