Zlatá malina pre Transpetrol a BSP

Autor: Miroslav Dragun | 21.10.2013 o 7:45 | (upravené 21.10.2013 o 12:46) Karma článku: 9,58 | Prečítané:  1768x

Od schválenia územného plánu Bratislavského kraja, ktorý ropovod uvádza len ako zámer s vylúčením Žitného ostrova o tomto projekte kompetentné miesta akosi mlčali. Niekto by si mohol myslieť, že dôvodom sú blížiace sa krajské voľby a snaha zbytočne nevíriť hladinu verejnej mienky. My sme sa domnievali, že po viacerých komunikačných prešľapoch pracujú spoločnosti Transpetrol a Bratislava - Schwechat Pipeline (BSP) na tom, aby umožnili konečne otvorenú debatu o možných prínosoch a rizikách ropovodu a pokúsili sa nakloniť si na svoju stranu verejnosť o ktorú v tomto prípade ide v prvom rade. Jednoducho povedané, že sa začnú správať tak, ako sa na civilizovanú a demokratickú spoločnosť patrí. Naša nádej však bola márna. BSP, firma financovaná primárne z verejných prostriedkov si stále predstavuje verejnú diskusiu ako fórum na ktorom sa síce môže zúčastniť verejnosť, ale len tá „ich“ a môžu zaznieť názory, ale len tie „správne.“ Najhoršie na tom je, že na takúto prezentáciu zneužila podujatie, ktoré má úplne rozdielne ciele a myšlienky.

O čo ide? Naše občianske združenie sa už niekoľko rokov snaží zúčastňovať všetkých podujatí a rokovaní na ktorých je, čo i len okrajovo, reč o ropovode a ochrane zdrojov pitnej vody v regióne Bratislavy. Ak je to v našich časových možnostiach, vždy prídeme prezentovať naše názory a najmä vypočuť si aj názory opačné. Otvorená debata je podľa nás základom dobre fungujúcej spoločnosti. Aké však bolo naše prekvapenie, keď nás jeden z našich priaznivcov upozornil, že v rámci podujatia Ekotopfilm 2013 sa dňa 10. októbra uskutočnil aj workshop spoločnosti BSP:

ekotop.png

Okamžite sme začali pátrať prečo nám táto informácia unikla, kto sa workshopu zúčastnil a aké boli jeho výstupy. Z tých sme našli len jeden, platenú tlačovú správu na bulvárnom médiu topky.sk z 11. októbra. Podľa nej sa vedenie spoločnosti Transpetrol na čele s p. Nemcsicsom snažilo na podujatí informovať širokú  verejnosť o výhodách projektu a predísť „stresovaniu a zavádzaniu verejnosti zo strany niektorých ekologických aktivistov.“

Na tom by nebolo nič zlé, ak by sa o ňom tá verejnosť mala ako dozvedieť.

Ani po dôkladnom hľadaní sme v programe Ekotopfilmu, ani medzi sprievodnými podujatiami žiadnu takúto akciu nenašli. Tieto zistenia sme zverejnili na našej facebookovej stránke s poznámkou, že budeme od spoločností Transpetrol a BSP žiadať informácie o obsahu a priebehu workshopu a tiež to, či si takto predstavujú verejnú diskusiu. Neuplynulo ani pol hodiny a príspevok komentovala PR manažérka BSP pani Ivana Havranová.

Nasledujúcu konverzáciu medzi našim združením a pani Havranovou sa oplatí prečítať si celú.

Poznámka: Kvôli spôsobu akým Facebook zaraďuje komentáre sme pre prehľadnosť vybrali len jednotlivé na seba nadväzujúce reakcie. Celá konverzácia je dostupná na našej stránke. .

havranova1.png

Čiže o podujatí sme sa mali dozvedieť z článku, ktorý bol vydaný až po jeho skončení. Ak by sme tam boli, dozvedeli by sme sa konkrétne informácie, prečo je ropovod cez Bratislavu skvelý nápad...

havranova2.png

PR manažérka teda workshop v programe vidí. Vidíte ho tam aj vy?

havranova3.png

Od spoločnosti, ktorej štát poskytol niekoľko miliónov eur by sme čakali, že pre svoju komunikáciu najme serióznu a profesionálne vystupujúcu PR agentúru, ktorá váži každé jedno slovo. Zároveň sme (naivne) predpokladali, že ak nemáme problém prezentovať naše názory, zistenia a stanoviská verejne my, nemala by s tým mať problém ani firma disponujúca prostriedkami o akých sa nám ani nesníva.

havranova4.png

Takže prezentáciu, ktorá má obhajovať tak citlivý projekt, vypracovanú firmou žijúcou takmer výhradne len z verejných prostriedkov nie je možné dať k dispozícii. Prečo? Lebo...

Posledná veta p. Havranovej navyše dokazuje, že tu nejde o žartovanie a PR manažérka v tom čase skutočne bola v práci a nekomunikovala ako súkromná osoba, ktorá môže mať k celému projektu postoj a názor aký len chce.


Mimochodom, predstavu koľko prostriedkov má od štátu vlastne spoločnosť BSP k dispozícii si môžete spraviť z týchto dokumentov schvaľujúcich finančné transakcie medzi Transpetrolom a BSP:

Rozhodnutie 1, Rozhodnutie 2Rozhodnite 3.


Podľa dobrej rady sme sa teda obrátili na spoločnosť Transpetrol s oficiálnou žiadosťou o sprístupnenie informácií, ktoré na workshope odzneli. Dozvedeli sme, že „...prezentácie spoločnosti BSP GmbH sú internými materiálmi spoločnosti. Spoločnosť používa prezentácie súvisiace s projektom ropovodu BSP výlučne len konkrétny účel. Keďže prezentácie súvisia s podrobným výkladom ich obsahu, nie sú určené na ďalšie šírenie.“ Nasledovalo obligátne vyjadrenie ľútosti že „..sme na nej nezaregistrovali členov Vášho OZ.“

Ostala nám jediná možnosť, ako sa dozvedieť o tejto akcii aspoň niečo. Obrátili sme sa s prosbou o informácie na organizátorov podujatia Ekotopfilm 2013. Mysleli sme si, že už horšie byť nemôže, ale mýlili sme sa.

Musíme skonštatovať, že sme boli príjemne prekvapení otvorenosťou a ochotou s akou marketingový riaditeľ, pán Roman Lazar odpovedal na naše otázky. Ekotopfilm považujeme za jedno z najvýznamnejších podujatí venujúcich sa osvete vo veciach ochrany prírody a v žiadnom prípade nie je našim cieľom znevažovať ho.

Zaujímalo nás najmä to, prečo nebol workshop uvedený v oficiálnom programe festivalu, ani nijako inak propagovaný. Odpovede sú viac ako zaujímavé:

„To, ze ich prezentacia prebiehala bez publicity a mala minimalnu ucast, je problemom BSP a kedze neslo o nic protizakonne, ani nemoralne, dali sme im, samozrejme, moznost obhajit svoje nazory pred publikom. Otazku, aky mala pre nich takato "polotajna" prezentacia vyznam, nechavamena nich a na ich PR agenture.“

„Nebol v programe, pretoze nas partner oslovil tesne pred festivalom, takze v printovych materialoch uz nemohol byt termin zverejneny. BSP nam zaroven oznamilo, ze propagaciu workshopu si zabezpeci po vlastnej linii.“

Poznámka: Celú oficiálnu mailovú komunikáciu s Transpetrolom a Ekotopfilmom v prípade akýchkoľvek pochybností zverejníme.

Takže si to zhrňme

Čo vieme:

  1. BSP a Transpetrol sú spoločnosti financované primárne z verejných prostriedkov. Ich cieľom je výstavba ropovodu spájajúceho ropovod Družba a rakúsku rafinériu Schwechat cez územie Bratislavy. Keďže nežijeme v Uzbekistane, je nevyhnutné, aby pred takýmto projektom prebehla čo najširšia diskusia a verejnosť mala k dispozícii všetky relevantné informácie.
  2. Pre vytvorenie zdania, že je všetko v poriadku a takáto diskusia prebieha, zorganizovali obe spoločnosti workshop, kde prezentovali svoj pohľad na vec. Ako krytie využili renomované podujatie.
  3. O jeho konaní neinformovali v dostatočnom predstihu vôbec nikoho, dokonca ani organizátorov podujatia.
  4. Informácie, ktoré na ňom odzneli, sú súkromným majetkom oboch spoločností a sú tajné.
  5. O workshope vydali ex post nič nehovoriacu platenú tlačovú správu v bulvárnom médiu.
  6. Platia si PR agentúru, ktorá nezvláda profesionálnu komunikáciu.

Čo nevieme:

  • Ako sa mala verejnosť o podujatí dozvedieť.
  • Čo na ňom odznelo, kto sa ho zúčastnil a koľko (nás) to stálo.

Toto je spôsob akým si spoločnosti BSP a Transpetrol predstavujú verejnú diskusiu. Ide o ukážkový príklad arogancie, výsmechu občanom a možno aj mrhania verejnými prostriedkami. Po tejto skúsenosti už musí byť každému dostatočne jasné, že otvorená a poctivá výmena názorov je v ich rebríčku preferencií na poslednom mieste.

My sa však budeme v mene obyvateľov Bratislavy pýtať a „otravovať“ kompetentných naďalej.

 

 

Ak vás zaujal tento blog, prosím dajte mu hlas na: http://vybrali.sme.sk/c/Zlata-malina-pre-Transpetrol-BSP/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?