Ministerstvo konečne priznalo čo vie o ropovode

Autor: Miroslav Dragun | 4.12.2013 o 19:45 | (upravené 5.12.2013 o 11:12) Karma článku: 5,66 | Prečítané:  308x

Za tie roky, čo sa naše občianske združenie angažuje proti výstavbe nezmyselného ropovodu cez územie Žitného ostrova a neskôr aj Bratislavy sme sa od kompetentných orgánov dočkali množstva vykrúcania sa a obštrukcií. Márne sme v mene verejnosti niekoľkokrát žiadali, aby ministerstvo hospodárstva, Transpetrol a štátom subvencovanú spoločnosť Bratislava – Schwechat Pipeline (BSP) poskytli podrobnosti a dokumentáciu k tomuto „strategickému“ dielu. Keď sa prokurista BSP vyjadril, že ropovod, tak ako je naplánovaný, vydrží aj jadrový výbuch, chceli sme vidieť dôkazy, že tomu tak skutočne je. Pretože jedna vec sú reči politického nominanta a druhou je nezávislé posúdenie navrhovaných technických parametrov. Nehovoriac už o verejnej diskusii, ktorá nemôže prebehnúť bez dostatočných podkladov.

Odpovede boli takmer vždy rovnaké. Raz nám odkázali aby sme sa starali o už existujúce rúry (za ktoré je zodpovedný Transpetrol), inokedy povedali, že dokumentácia ešte nie je hotová, alebo nám rovno poradili, aby sme sa radšej „príliš neaktivizovali.“

Až po voľbách...

Keď sa o projekt začali zaujímať zástupcovia dotknutých samospráv a na čele so zastupiteľstvom hlavného mesta žiadali odbornú a vecnú diskusiu, kde by si mohli vypočuť a posúdiť argumenty hovoriace v prospech projektu, ministerstvo to odmietlo s tým, že je pred voľbami do VÚC a na takúto debatu  pristúpi až po ich skončení (aký vzťah je medzi roky pripravovaným „strategickým“ projektom a jednými voľbami, to ponecháme na úvahu čitateľov).

Tak teda po voľbách

Na zasadaní mestského zastupiteľstva dňa 21. 11. 2013 predniesol primátor Milan Ftáčnik ústnu informáciu (Video bod 25) o tom, že ministerstvo hospodárstva je pripravené predstúpiť pred poslancov s prezentáciou projektu, dokonca určil termín na 4. 12. 2013 „okolo 15. alebo 16. hodiny.“ Keďže sme na túto prezentáciu boli pozvaní aj my, tešili sme sa, že si konečne vypočujeme argumenty ministerstva a aktívne sa zapojíme do debaty. Deň pred jej konaním nám však bolo oznámené, že ministerstvo od nej odskočilo s argumentom, že „v tejto chvíli by takáto diskusia neposunula riešenie problému dopredu.“ Potrebujú vraj čas na to, aby dopracovalo projektovú dokumentáciu... Nemali ani toľko slušnosti, aby to oznámili či už nám ako zainteresovanej strane, alebo vydali vysvetľujúcu tlačovú správu, ale nechali to na riaditeľovi kancelárie primátora Bratislavy, Ľubomírovi Andrássym. Ten ako zástupca mesta, ktoré výstavbu ropovodu na svojom území opakovane odmietlo, musel prítomným poslancom a zástupcom médií vysvetľovať stanovisko štátneho orgánu.

Tento postup sa nedá nazvať inak ako absolútna neúcta k verejnosti a voleným predstaviteľom samosprávy.

Ministerstvo zrejme o ropovode nevie nič

To je záver, ktorý si verejnosť a zástupcovia samospráv musia po tomto všetkom vytvoriť. Pýtame sa, čo chce ministerstvo po všetkých bohorovných vyhláseniach o pripravenosti na verejnú diskusiu skúmať? Projekt ropovodu je na stole už od roku 2009. V októbri sme spoločnosti Transpetrol a BSP nachytali na hruškách, keď sa snažili partizánskym spôsobom vytvoriť zdanie verejnej diskusie, ktorá nebola ani verejnou ani diskusiou. PR manažérka BSP vtedy tvrdila, že na nej odzneli všetky relevantné dáta a informácie. Čo sa také od konca októbra zmenilo, že obhajcovia ropovodu zrazu nechcú  s tými istými informáciami predstúpiť pred poslancov? Nechceme ministerstvo hospodárstva obviňovať zo zbabelosti, radšej konštatujme, že ani oni sami o projekte nič nevedia a potrebujú ďalší rok a pol a ďalšie milióny eur na to, aby vypracovali dokumentáciu, ktorú opäť nikomu neukážu.

PS: Je ropovod vôbec reálny?

Na dnešnej tlačovej besede naznačila prítomná poslankyňa za Smer-SD Ľudmila Fakašovská, že toto je len ďalším dôkazom, že celý projekt je vlastne jedna veľká bublina a nakoniec sa nič stavať nebude. Nik by nebol radšej ako my, ak by bol výsledok naozaj takýto, ale ak by to aj bola pravda, išlo by o jednu z najdrahších bublín v dejinách Slovenska.

  • nafukuje sa od roku 2009
  • kvôli nej štát spoluzakladal v Rakúsku spoločnosť BSP a nalial do nej nemalé peniaze
  • kvôli nej sa na rakuskej strane hranice vykúpili pozemky
  • kvôli nej bežali procesy SEIA a EIA pred Európskou komisiou
  • kvôli nej boli vypracované stovky strán štúdií a materiálov, ktoré údajne existujú, ale nik ich nevidel

A ak táto bublina raz skutočne spľasne, niekto za to bude musieť prevziať politickú a dúfajme aj hmotnú zodpovednosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?