Spýtajme sa Bratislavčanov - Referendum o PKO, Ropovode a iných otázkach

Autor: Miroslav Dragun | 23.5.2014 o 7:00 | (upravené 23.5.2014 o 14:00) Karma článku: 4,90 | Prečítané:  713x

Nie som a nikdy som nebol zaslepeným priaznivcom priamej demokracie, ktorá vraj má byť vo svojej extrémnej forme v mysliach niektorých skupín potácajúcich sa na okraji politického spektra, liekom na všetky neduhy sveta a ľudstva. V niektorých konkrétnych prípadoch by sa však po referende, tomto najstaršom demokratickom politiku, malo siahnuť. 

Prvým okruhom problémov, pri ktorých by sa malo o referende uvažovať sú zamotané kultúrno-spoločenské témy. Také, ktoré sa pod vplyvom rôznych okolností vymkli z rámca racionálnych úvah a nabrali abstrakty rozmer polarizujúci spoločnosť. Dobrým príkladom je kauza okolo PKO. Poznáme dobre podložené argumenty investora, ako aj názor kultúrnej obce a desiatok tisíc Bratislavčanov, ktorí podpísali petíciu za jeho záchranu. K tejto problematike už bolo povedané takmer všetko. Napriek tomu by každé rozhodnutie úradníkov, alebo volených predstaviteľov smerovalo buď k súdnemu konaniu s neistým výsledkom, alebo k ďalšej vlne protestov a petícií. Na to prvé nemá naše zadĺžené hlavné mesto čas ani peniaze. To druhé vytvára pred komunálnymi voľbami priestor pre priživovanie sa rôznych obskúrnych postavičiek túžiacich uchmatnúť si kus z pochybného koláča politického vplyvu.

Druhým okruhom, kde vidím význam referenda na lokálnej úrovni sú závažné projekty, ktoré môžu ovplyvniť nielen život nielen našej, ale najmä budúcich generácií. Buď tým, že významne zasiahnu do štruktúry mesta, alebo ich realizáciou vzniká nebezpečenstvo, že zhoršia kvalitu života obyvateľov, alebo ich rovno ohrozia na zdraví, či životoch. Typickým príkladom je dlho naťahovaná stavba ropovodu Bratislava – Schwechat. Naše občianske združenie projekt dlhodobo kritizuje nie kvôli tomu, že by sme boli militantnými advokátmi využívania alternatívnych zdrojov energie, ale pre nedostatočnú verejnú diskusiu, pochyné financovania a neochotu zainteresovaných inštitúcií vyvrátiť obavy občanov mesta o bezpečnosť zdrojov pitnej vody, toho najcennejšieho čo na  území Bratislavy máme.

PKO a ropovod sú príkladmi problémov, ktoré sa nedajú riešiť bez toho, aby sa jedna, alebo druhá strana cítila ukrivdená a aktívne nebojovala za svoju pravdu. To v konečnom dôsledku neznamená nič iné ako ďalšie naťahovanie času a míňanie finančných prostriedkov a najmä zvyšovanie napätia medzi občanmi a samosprávou. A to je to posledné, čo by rozvoju nášho mesta pomáhalo.

Preto sme za to, aby sa tieto dve kauzy ukončili spoločne, raz a navždy pomocou referenda s jednoduchými otázkami:

  1. Ste za výstavbu ropovodu Bratislava - Schwechat Pipeline cez katastrálne územia mesta Bratislava?
  2. Ste za zachovanie súčasnej budovy Parku kultúry a oddychu a jej využívanie na kultúrno-spoločenské akcie? 

 

Ak vás môj blog oslovil prosím dajte mu hlas tu na VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?