Silná Bratislava = Silný hlavný architekt

Autor: Miroslav Dragun | 28.5.2014 o 6:59 | (upravené 28.5.2014 o 9:13) Karma článku: 6,02 | Prečítané:  1135x

Už aj bratislavskí vtáčkovia si štebotajú o tom, že sa opäť uvažuje o zmene zákona o Bratislave. Už nie kväli zlému zastupiteľstvu a neochote zvoliť správneho víceprimátora ale kvôli funkcii hlavného architekta. Už aj nahlas začína v Bratislave prebiehať diskusia o tom, či treba kompetencie hlavného architekta posilniť alebo oslabiť. Ja si myslím, že posilniť.

Hlavný architekt, či momentálne hlavná architektka, zodpovedá podľa zákona o Bratislave a štatútu hlavného mesta za územné plánovanie ako také, teda aspoň na papiery určite. Ale aká je realita? Na marcovom rokovaní bratislavského parlamentu sa preberali zmeny a doplnky územného plánu 04 a čuduj sa svete som sa dozvedel, že tieto zmeny sa nedejú pod dohľadom hlavnej architektky, ale poslancov a zástupkyne riaditeľa magistrátu pre územný rozvoj.

Bratislavská samospráva je plná paradoxov, ale to ma už až tak neprekvapuje. Jedným z nich je, že okrem hlavnej architektky tu máme aj zástupkyňu riaditeľa magistrátu pre územný rozvoj, zástupkyňu riaditeľa magistrátu pre "dopravu" a taktiež pánom primátorom vytvorenú pozíciu hlavného dopravného inžiniera.

Ako sa ukazuje, bratislavský magistrát má niekoľko duplicitných funkcií v oblasti územného plánovania a dopravy. Na porovnanie Banská Bystrica má všetky tieto funkcie kumulované do útvaru hlavného architekta mesta Banská Bystrica.

Myslím si, že Bratislava ako hlavné mesto potrebuje silného hlavného architekta. Nie je možné, aby hlavný architekt, ako volený orgán Bratislavy mal 4, slovom štyroch zamestnancov, hlavný dopravný inžinier 3 zamestnancov a nevolený úradníci mali pod sebou celý odborný aparát magistrátu.

Taktiež, ak si porovnáme organizačnú štruktúru magistrátu Bratislavy a mestského úradu v Banskej Bystrici zistíme, že Bratislave chýba oddelenie, alebo konkrétny človek, ktorý by sa venoval problematike ochrany vôd. Na porovnanie Banská Bystrica takéto niečo má. Áno, niekto môže argumentovať, že vodu predsa zabezpečuje BVS, ale netreba zabudnúť, že za zásobovanie pitnou vodou je zodpovedné mesto.

Verím tomu, že nový bratislavský parlament nájde odvahu a posilní kompetencie hlavného architekta a to takto:

Hlavný architekt bude zodpovedať komplexne za územné plánovanie, rozvoj dopravy, životné prostredie a vodnú politiku hlavného mesta SR.

Samozrejme je dôležité, aby okrem kompetencií mal hlavný architekt aj zodpovednosť preto bude kľúčové pri najbližšej zmene zákona o Bratislave dať hlavnému architektovi spoluzodpovednosť za vydávanie záväzného stanoviska obce ku všetkým stavbám na území Bratislavy. S kompetenciami musí isť ruka v ruke aj zodpovednosť.

 

Ak sa vam moj blog pacil prosim zahlasujte na VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?