Nesrovnal spolu s poslancami povedali NIE ropovodu

Autor: Miroslav Dragun | 9.2.2015 o 9:52 | Karma článku: 10,69 | Prečítané:  4478x

Diskusia o ropovode Bratislava - Schwechat Pipeline beží už viac ako desať rokov. Ropovod už raz zo sveta znieslo posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) a teraz to vyzerá tak, že ho zmetie odpor samospráv. Mesto Bratislava v priebehu dvoch rokov odmietla dvakrát trasovanie ropovodu BSP cez mesto.

Je štvrtok 5. 2. 2015 niečo krátko pred piatou hodinou popoludní a poslanci bratislavského parlamentu spolu s primátor opäť v podstate jednohlasne odmietli trasovanie ropovodu Bratislava - Schwechat cez územie Bratislavy. Tridsaťjedna poslancov sa opäť postavilo za obyvateľov Bratislavy, ktorí hovoria NIE ropovodu.

Proti ropovodu v Bratislave bežali dve petície. Jednu iniciovalo v minulosti naše OZ Nie ropovodu a druhú oz Mladá Petržalka. Spolu obe petície vyzbierali viac ako 60 000 podpisov proti ropovodu BSP. Preto som sa ako predseda OZ Nie ropovodu obrátil na predsedu Mladej Petržalky a poslanca MsZ Bratislavy Olivera Kríža a požiadal ho aby v novom zastupiteľstve predložil návrh uznesenia, ktorý odmietne výstavbu tohto projektu cez Bratislavu. Za predloženie návrhu uznesenia patrí pánovi Krížovi moje poďakovanie.

V prvom rade pri tomto uznesení išlo o politickú deklaráciu, že aj novozložené zastupiteľstvo proti výstavbe ropovodu BSP cez územie Bratislavy. Som veľmi rád, že primátor Nesrovnal si tému ropovodu drži aj po svojom zvolení. S pánom primátorom sme mali veľmi dobrú a konštruktívnu spoluprácu ešte keď bol v pozícii podpresedu BSK a verím, že bude pokračovať aj teraz z pozície primátora. Je obdivohodné, že hneď na prvom stretnutí jednoznačne rakúskemu veľvyslancovi tlmočil nesúhlas mesta s týmto projektom. Dôkazom konštruktívnej spolupráce medzi OZ Nie ropovodu a primátorom Nesrovnalom je, že sme dokázali spoločne zaujať stanovisko proti ropovodu aj ako protikandidáti na post primátora Bratislavy. 

Uznesenie znie:

A:
Mestské zastupiteľstvo odmieta trasovanie ropovodu Bratislava - Schwechat Pipeline katastrálnymi územiami mesta Bratislava

B:
Žiada primátora aby toto stanovisko tlmočil vláde SR, spoločnosti OMV a vláde rakúskej spolkovej republiky

C:
Žiada primátora aby ako majoritný akcionár požiadal Bratislavskú vodárenskú spoločnosť, a. s. aby vystupovala v rokovaniach o projekte Bratislava - Schwechat Pipeline v súlade s týmto uznesením

V prípade ak by OMV a rakúska vláda odskočili od tohto projektu má Transpetrol skvelú možnosť ako využiť poznatky z dlhodobej prípravy na výstavbu ropovodu BSP. Transpetrol môže finančné prostriedky, ktoré mali slúžiť na projekt BSP využit na absolutnú modernizáciu starého ropovodu Družba, ktorý prechádza Žitným ostrovom a inými exponovanými územiami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?