Oklamali bratislavskí poslanci Bratislavčanov?

Autor: Miroslav Dragun | 25.5.2015 o 7:00 | Karma článku: 5,73 | Prečítané:  1821x

Medzi poslancami sú ľudia, ktorí majú záujem pracovať pre mesto tak, že by radi sedeli v predstavenstve niektorého z mestských podnikov. Škoda, že títo poslanci to nepovedali voličom už pred voľbami, že CIEĽ je predstavenstvo.

Pred niekoľkými dňami prebehla médiami informácia, že mestské zastupiteľstvo sa v Bratislave rozdelilo na dve polovice. Tí, čo podporujú riešenie mestských podnikov podľa návrhu primátora Iva Nesrovnala, tj. Pravicový klub vedený Jozefom Uhlerom, Praví poslanci námestníka Milana Černého a poslanecký klub MOST - HÍD, ktorý vedenie Rasťo Žitný. Na druhej strane stoja kluby, ktoré podpísali memoradum, ktoré navrhol ex námestník Milana Ftáčnika a predseda Bratislavského klubu Ján Budaj a pridali sa k nemu poslanci z Bratislava Inak, ktorých vedie Katka Augustinič a  Klub pre Bratislavu, ktorý vedie Martin Borguľa.

 Ja osobne patrím medzi kritikov Iva Nesrovnala, ale ako som už viackrát som povedal, že pokiaľ urobí niečo konštruktívne a dobré postavím na jeho stranu. Iva Nesrovnala poznám z viacerých pohľadov. Ten zásadný pohľad je, že primátor Nesrovnal bol a snaží sa byť konštruktívny a vecný. Zažil som to v rámci spolupráce na BSK pri ropovode, vodnom diele na Sihoti a iných témach. Áno, Iva trošku dostala funkcia primátora, ale ruku na srdce, koho z nás nie. Ale teraz k tým podnikom.

Primátor navrhuje aby sa predsedovia predstavenstva vyberali výberovým konaním, čo si myslím, že je správne aj keď už teda vyberáme predsedu, tak vyberme aj ostatných. Taktiež absolútne súhlasim aby v spoločnostiach kde je mesto 100% akcionár bolo maximálne 5 členov predstavenstva spoločnosti a určil sa jasný system odmeňovania manažérov a členov dozorných rád. Aj keď si myslím, že pokiaľ kontrolu mestského podniku vykonáva poslanec, tak aj tá odmena je diskutabilná. Veď úlohou poslancov je kontrolovať.

Návrh primátora Nesrovnala:     

   

Druhý návrh, ak sa to tak vôbec dá nazvať je memorandum, ktoré incioval Ján Budaj, predseda strany Zmena z dola, ktorá mala v minulosti na kandidátke do NR SR osobnosti ako doktor Viliam Fischer alebo taktiež pána Dušana Repáka, ktorý je právnik veľmi blízky Ivanovi Kmotríkovi. Memorandum, ktoré pán Budaj predložil má dva odstavce a 11 riadkov. Pán Budaj a poslanci, ktorí podpísali toto memorandum chcú rozdeľovať pozície v mestských podnikoch pomerne. To podľa informácií, ktoré sa šuškajú v zastupiteľstve znamená, že poslanecký klub, ktorý má 4 poslancov dostane jedného člena predstavenstva alebo dozornej rady a klub, ktorý má 7 poslancov dostane taktiež jedného člena predstavenstva alebo dozornej rady.

Návrh Jána Budaja:

Celý tento návrh ide proti logike veci. Nakoľko vedenie podnikov by malo byť odpolitizované a dozorné rady by mohli byť kľudne zložené tak, že za každý poslanecký klub jeden člen. To znamená, že dozorná rada by mala deväť členov (6 poslancov a 3 zamestnanci).

V rámci diskusie v TV Bratislava uviedla Katka Augustinič, predsedníčka klubu Bratislava Inak, že medzi poslancami sú ľudia, ktorí majú záujem "pracovať" pre mesto tak, že by radi sedeli v predstavenstvách niektorých podnikov. Škoda, že títo poslanci to nepovedia nahlas, že áno ja chcem byť v predstavenstve mestského podniku a hlavne, že to nepovedali svojim voličom pred voľbami.  Pre mňa za mňa nech poslanci sa prihlásia do výberového konania a pokiaľ uspejú nech su vo vedení spoločnosti, ale nech sa vzdajú mandátu poslanca.

Podľa zákona o obecnom zriadení § 11 ods. 2 

(2) Funkcia poslanca je nezlučiteľná s funkciou

a) starostu, 
b) zamestnanca obce, v ktorej bol zvolený, 
c) štatutárneho orgánu rozpočtovej organizácie alebo príspevkovej organizácie zriadenej obcou, v ktorej bol zvolený, 
d) podľa osobitného zákona.     

 Poslanec zastupiteľstva nemôže pracovať na úrade alebo byť štatutár v rozpočtovej či príspevkovej organizácií mesta lebo by stratil mandát, nakoľko je úlohou poslanca kontrolovať tieto organizácie. Zákonodarca možno úmyselne  a možno nie, zabudol na mestské podniky, ale aký je rozdiel medzi BKIS, Marianum a napr. Dopravným podnikom, ktorý je financovaný z dotácie rozpočtu hlavného mesta? 

Na záver len poviem, že je smutné pokiaľ je tu skupina poslancov, ktorá zištne podporuje nejaké memorandum, ktoré nič nehovorí len pretože očakáva teplé miesto v predstavenstve niektorej z mestských spoločností. Taktiež je zaujímavé sledovať zákulisie hlavne klubov, ktoré majú v názve Bratislava, Bratislavský a iné variácie Bratislavy. Podľa informácií, ktoré mám, časť poslancov, ktorí podporili svojim podpisom memorandum to urobili len preto aby mali dočasný kľud v klube a prípadné hlasovanie môže vyzerať úplne inak.

Za seba ako človeka, ktorý sleduje fungovanie mesta musím povedať, že podporujem návrh Iva Nesrovnala na riešenie podnikov a verim, že sa nezopakuje situácia z roku 2010, kde boli vyhodené celé predstavenstvá a nové vedenie podnikov sa viac ako rok oboznamovali s agendou spoločností.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?