Stratí Bratislava vďaka Budajovi kontrolu nad BVS?

Autor: Miroslav Dragun | 29.5.2015 o 8:00 | (upravené 29.5.2015 o 14:02) Karma článku: 4,16 | Prečítané:  1420x

Mrzí ma , že väčšina poslancov nemala odvahu pred voľbami povedať, áno chceme sedieť vo vedení mestských firiem. Je hanba, že tí čo najviac kritizovali Ďurkovského sa teraz ako poslanci tlačia do predstavenstiev mestských firiem.  

 Zastupiteľstvo hlavného mesta Bratislavy sa v stredu večer pretiahlo do neskorých večerných hodín a debatovalo sa o "Zásadách spolupráce" medzi mesto a jeho firmami. Mestské zastupiteľstvo prijalo nové po  búrlivej diskusii, osobných útokoch zásady, ktoré predložila Budajová "28". Mrzí ma, že jeden z najdlhšie slúžiacich predsedov politickej strany Ján Budaj sa na rokovaní znížil aj k útokom na moju osobu. Preto som ho včera na rokovaní zastupiteľstva vyzval aby sa mi verejne ospravedlnil za to, že verejne klamal o tom, že som si od predsedníčky klubu Bratislava Inak žiadal funkciu v BVS. 

Ale pokračujme k týmto novinkám, ktoré prijalo ale i neprijalo mestské zastupiteľstvo. Zásadnou novinkou je zníženie počtu členov predstavenstva a dozorných rád jednotlivých spoločností. Mestské firmy budú mať 5 členov predstavenstva a BVS 7 (kvôli minoritným akcionárom) a dozorné rady budú mať po 6 členov. Tieto zmeny si viem  relatívne predstaviť pri firmách, kde má mesto 100% akcií, som veľmi zvedavý ako chce mestské zastupiteľstvo meniť stanovy BVS keďže má len niečo cez 59% akcií a na zmenu je potrebných 66%. Ale povedzme, že sa to podarí a udejú sa tieto zmeny.

Vďaka tomuto pozmeňováku si ukážeme, ako Bratislava môže ľahko stratiť vplyv nad Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou, ktorá je strategický podnik a dozorná rada má v nej silné kompetencie.

Po zapracovaní "Zásad Jána Budaja" bude môcť vedenie a dozorná rada BVS vyzerať nasledujúco:

Sedem členov predstavenstva BVS z toho minimálne jeden alebo dvaja za minoritných akcionárov. Nakoľko niečo cez 59% drží mesto Bratislava a 32% majú minoritný akcionári, čiže v rámci valného zhromaždenia odsúhlasenia zmien stanov spoločnosti si kľudne môžu "vyboxovať" 2 až 3 členov predstavenstva. Čiže pomer v predstavenstve spoločnosti bude buď 5-2  alebo 4-3 v prospech mesta.

6 členov dozornej rady BVS ods. 1 § 200, obchodného zákonníka jasne hovorí, že jednu tretinu s členov dozornej rady volia zamestnanci. To znamená, že zo šesť členov dozornej rady, dve miesta obsadia zamestnanci, minimálne jedno miesto patrí zástupcom minoritných akcionárov a tri miesta zostávajú pre zástupcov hlavného mesta. To môže znamenať, že minoritný akcionári spolu so zamestnancami si môžu  v BVS presadiť následne čokoľvek čo nebude poškodzovať záujem spoločnosti a môžu spoločne taktiež urobiť dozornú radu neuznášania schopnú.

O čom napríklad rozhoduje dozorná rada BVS:

  • Investičný plán
  • Finančný plán
  • Obchodný plán
  • Štatút predstavenstva
  • Významné finančné a obchodné transakcie
  • Odmeny predstavenstvu 

Funkcia predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa, bola minimálne v OLO a BVS kumulovaná. Veď predsa vždy sa v minulosti niesla zodpovednosť na krku predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa. Spomenme si na rituálnu "vraždu" Gemerana v BVS alebo pokus o odvolanie Beňa taktiež z BVS. Pokiaľ by sa táto funkcia rozdelila medzi dvoch ľudí, už sa nenájde ten zodpovedný, lebo raz za to môže predseda predstavenstva a raz generálny riaditeľ a raz nikto.

Na tomto krátkom príklade sme si ukázali, ako ľahko môže prísť mesto o vplyv strategickej spoločnosti. Áno, ukázal som to na spoločnosti, ktorú poznam najlepšie a je najčastejšie súčasťou politického boja. Preto verím, že primátor Nesrovnal urobí jediné správne politické rozhodnutie a toto uznesenie nepodpíše a primátor, poslanci a zástupcovia minoritných akcionárov nájdu spolu riešenie situácie.

  

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

autorská strana toma nicholsona

Recept na šťastné manželstvo. To druhé

Ak je skúsenosť matkou múdrosti, prečo nie sú druhé a tretie manželstvá úspešnejšie?


Už ste čítali?