Gorily v bratislavských mestských podnikoch skončia!

Autor: Miroslav Dragun | 5.6.2015 o 9:30 | Karma článku: 10,42 | Prečítané:  8007x

Včera sa na pôde mestského zastupiteľstva uskutočnilo ďaľšie kolo rokovaní ohľadne obsadenia mestských podnikov. Skupina poslancov opäť tlačilo na to aby poslanci mohli sedieť v predstavenstvách mestských firiem.

Na rokovaní medzi primátorom Nesrovnalom a poslancami sa zúčastnil aj zástupca Transparency International pán Nechala, ktorý poslancom a primátorovi predstavil návrh riešenia výberových konaní do mestských podnikov. Materiál, ktorý predstavil môže reálne posunuť Bratislavu a jej výberové konania na absolutný vrchol transparentnosti, nie len v samospráve ale v celej verejnej správe. Má to však len malí háčik a to, že s tým musí súhlasiť aj väčšina poslaneckého zboru.

Verím, že aj poslanci Budajovej koalície pochopia, že tu nejde o to zabezpečiť teple miestečko sebe alebo svojmu poslaneckému kolegovi v predstavenstve ale ide tu o to, že mestské podniky budú viesť ľudia, ktorí tomu rozumejú. Presným protikladom návrhu Transparency sú slová predsedu Bratislavského klubu Jána Budaja, ktorý nazýva manažérov ako nevolené, bezmenné, nastrčené osoby. Škoda, že Pán Budaj sedí skoro "100" rokov v mestskom zastupiteľstve a nikdy som nevidel jeho reálnu iniciatívu na zmenu, ale len prázdne mlátenie slamy a veľa kriku. Nikdy nepodal žiadne trestné oznámenie pre korupčné správanie ani nič. Len ako protiklad uvediem moje podanie proti BVS vo veci nezverejňovania zmlúv.

 Odporúčania TI:

V rámci návrhu Transparency sa veľmi tešim a som zvedavý na verejný hiring kandidátov na post predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa. Osobne zastávam názor, že ak ideme vyberať predsedu výberovým konaním mohli by sa už vybrať aj ostatný členovia predstavenstva týmto spôsobom. Taktiež som veľmi zvedavý na predložené projekty kandidátov na funkciu šéfa podniku a verím, že tieto projekty nebudú len povinná jazda ale základ pre fungovanie metských podnikov.

Na záver musím len povedať, že aj keď zmeny v predstavenstvách sa dejú pomalšie ako sa čakalo, verím, že primátor nepodľahne tlaku Budajovej koalície a mestské podniky budú viesť odborníci. Taktiež dúfam, že primátor Nesrovnal nezopakuje chybu svojho predchodcu a "nevyčistí" predstavenstvá úplne a len vykoná spolu so zastupiteľstvom rozumné výmeny a urobí vedenie mestských firiem ešte kvalitenjšie. Primátor Nesrovnal má dobre nakročené urobiť profesionálne zmeny vo vedení podnikov. Držím mu palce. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

autorská strana toma nicholsona

Recept na šťastné manželstvo. To druhé

Ak je skúsenosť matkou múdrosti, prečo nie sú druhé a tretie manželstvá úspešnejšie?


Už ste čítali?