Prečo platíme za splašky z rakúskych záchodov?

Autor: Miroslav Dragun | 18.6.2015 o 9:00 | Karma článku: 11,89 | Prečítané:  3963x

Päť rakúskych obcí je na bratislavskú kanalizáciu napojených viac ako štvrťstoročie. Tieto obce napojil predchodca BVS, lebo to bol dobrý biznis pre vodárne, bohužial teraz je možné konštatovať, že už je to stratový biznis.

Bývalý štátny podnik Vodárne a kanalizácie ešte v dobách post socializmu pripojil päť rakúskych obcí Berg, Wolfsthal, Edelstal, Kittsee, Pama na čistiareň odpadových vôd v Petržalke. Toto napojenie vzniklo ako dobrý kompromis medzi západnými kapitalistami a bratislavskými socialistami, nakoľko tieto rakúske obce nemali ideálne podmienky na vybudovanie vlastnej čistiarne odpadových vôd a bratislavským socialistom šiling nesmrdel.

Biznis bol výhodný pre obe strany až do roku 2006. V tomto roku sa kúzelná hranica preklopila a Bratislavčania začali za odvádzanie odpadovej vody z rakúskych obci doplácať. Veď pozrite si vyjadrenie bývalej hovorkyne BVS pre Bratislavské noviny.  

„Úvodná cena bola stanovená vysoko nad ceny uplatňované na domácom trhu, čo predchodcovi našej spoločnosti prinášalo výrazné zisky z tejto činnosti,“ uvádza hovorkyňa BVS Jana Štulajterová. Dodáva tiež, že napriek „opticky“ nízkej cene, ktorú platia za odvoz samosprávy piatich rakúskych obcí: „...podľa interných prepočtov bol tento obchodný vzťah v globálnom meradle do konca roku 2006 mierne ziskový.“

To sa písal rok 2007 a BVS už na tomto biznise prerábala a rokovala o zvýšení cien za odvádzanie odpadovej vody z rakúskych obcí. Pre upresenie aktuálne päť rakúskych obcí platí BVS za odvádzanie odpadových vôd 0,24€ za meter kubický. Pre porovnanie obyvatelia Bratislavy, Bratislavského,Trnavského a časti Trenčianského kraja platia za meter kubický 0,92€. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že obyvatelia rakúskych obcí platia za odpadovú vodu pár drobných, ale nie je to pravda. Obyvatelia týchto obcí platia prevádzkovateľovi kanalizácie 2,50€ za meter kubický. 

Je absolutne nepochopiteľné prečo starostovia rakúskych obcí dlhodobo odmietajú dorovnanie cien za odvádzanie odpadových vôd. Či už to bolo vedenie BVS za dôb Gemerana, Jakaba alebo teraz Beňa, rakúski starostovia argumentujú, že majú platnú zmluvu do roku 2017 a pre nich je cena OK. Samozrejme, že je pre nich cena výhodná, nakoľko sa nemenila skoro 25 rokov. Isteže je pre starostov jednoduchšie sa populisticky vyhrážať, že sa odpoja od BVS ak bude nástojčiť so zvýšením ceny. Rakúskym starostom cena vyhovuje aj preto, že si vytváraju z rozdielu medzi 0,24€, ktoré platia BVS a 2,50€, ktoré berú od obyvateľov svojich obcí rezervu, ktorú používajú na podporu futbalu, kultúrnych aktivít a svojej politickej činnosti. Na tieto príjemné aktivitky rakúskych starostov doplácajú Bratislavčania na odvádzaní odpadovej vody cez 800 000 € ročne. 

Verím, že primátor Ivo Nesrovnal spolu s ostatnými akcionármi BVS schvália na najbližšom valnom zhromaždení BVS navrhovanú cenu za odvádzanie odpadovej vody pre rakúske obce zvýšia na 0,92€ a dajú mandát predstavenstvu rokovať s rakúskymi obcami o novej zmluve. Nie je predsa možné, aby obyvatelia Bratislavy doplácali na maniere rakúskych starostov.           

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

autorská strana toma nicholsona

Recept na šťastné manželstvo. To druhé

Ak je skúsenosť matkou múdrosti, prečo nie sú druhé a tretie manželstvá úspešnejšie?


Už ste čítali?