reklama

Ak sa stane Zsolt Lukáč šéf bratislavských vodárov, hrozí im privatizácia!

BVSke a jej kauzám sa venujem už dlhšiu dobu. Kritizoval som vodárov za DESMOD, ich papalášizmus, ale na druhej strane som sa za nich postavil keď bolo treba. Dnes týmto blogom vyjadrím svoj názor na jej možné budúce smerovanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Bratislavská vodárenská je v podstate moja osudová spoločnosť. Vďaka ľudom ako pani Trančíkova, páni Hélia a Gemeran som zistil, že sa problematike ochrany vôd chcem venovať dlhodobo a v podstate profesne. Vďaka tomu, že sa pohybujem už nejaký ten rok v komunálnej politike veľmi dobre vnímam a sledujem celý proces výberového konania na post šéfa BVS. Vo svojom predchádzajúcom blogu som sa nezaujato a čo najviac objektívne pozrel na jednotlivých kandidátov na tento lukratívny a strategický post.

Teraz si dovolím vyjadriť svoj postoj k tomu, kto by jednoznačne nemal byť generálnym riaditeľom BVS aj keď sa o ňom v kuloároch hovorí ako o najväčšom favoritovi na post generálneho riaditeľa, ktorého maju pretláčať aj ľudia blízki primátorovi. Hovorím o Zsoltovi Lukáčovi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krátky životopis Zsolta Lukáča:

Zsolt Lukáč vyštudoval Stavebnú fakultu Slovenskej vysokej školy technickej (dnes Slovenská technická univerzita) v Bratislave, kde aj po skončení školy pôsobil. Nasledovala kariéra vo Vojenskom projekčnom ústave a na Okresnom úrade Bratislava-vidiek. Z funkcie poradcu v City University Bratislava odišiel v roku 1993 do Slovenskej poisťovne. Tam bol až do roku 1997 vedúcim personálneho oddelenia a generálnym riaditeľom organizačno-správnej sekcie. Do roku 2000 bol riaditeľom stavebno-investičnej a obchodnej spoločnosti Finetis. Absolvoval stáž v New York Support Center v odbore ekonomika a financovanie neziskových organizácií (1993) a v roku 2002 postgraduálne štúdium Európska integrácia na Univerzite Komenského. Potom sa stal generálnym riaditeľom sekcie regionálnej politiky na MVRR SR a po voľbách v roku 2002 štátnym tajomníkom tohto rezortu a následne od roku 2006 pôsobil na rôznych funkciách v Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti až po post predsedu predstavenstva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zsolt Lukáč bol na tejto pozícii necelých 10 mesiacov a následne bol vymenený primátorom Nitry Jozefom Dvončom. Vo vodárenskej obci sa hovorí, že pán Lukáč musel odísť z tejto pozície vodárenskej spoločnosti nedobrovoľne. Je absurdné, že hlavným favoritom na pozíciu šéfa BVS je človek, ktorý profesne nikdy nepôsobil vo výkonnej funkcii generálneho riaditeľa veľkej spoločnosti a sedel len v štatutárnom orgáne spoločnosti. Taktiež keď si pozriem životopis pána Lukáča nerozumiem ako sa mohol v roku 2009 stať šéfom stavebných podnikateľov, kedže sedel v predstavenstve Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti a bol vlastníkom nie moc známej spoločnosti FineIS a pôsobil v predstavenstve spoločnosti VERNOSŤ-SLOVENSKO, a.s. Nikde v životopise nevidím, že by bol generálnym riaditeľom alebo predsedom predstavenstva významej stavebnej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zsolt Lukáč na verejnom vypočutí bol slabučký ako čaj. Vo svojej prezentácií hovoril o tom, že chce budovať lokálne zákaznícke centra a venovať sa duálnemu vzdelávaniu. Je škoda, že BVS projekt duálneho vzdelávania ma rozbehnutý aj so strednými školami aj s vysokými školami a BVS má zákaznícke centrá vybudované vo všetkých kľúčových mestách: Bratislava, Senec, Pezinok, Malacky, Senica, Skalica. Ale pre mňa osobne najväčšou fackou bolo to, že pán Lukáč nevylúčil, že by súhlasil a iniciatívne predložil akcionárom možnosť privatizácie a vstup súkromného akcionára do BVS.

Pán Zsolt Lukáč na moju jednoznačnu otázku či si vie predstaviť vstup súkromného investora do BVS odpovedal, že ÁNO. Naozaj chceme aby BVS riadil človek, ktorý je ochotný privatizovať bratislavskú vodu? Pamätám si ako v roku 2010 bolo v Bratislave veľa kriku po vstupe spoločnosti HASS do Infra Services. Inak podľa medializovaných informácii mala spoločnosti HASS požičiať peniaze banka finančnej skupiny Penta Privat Banka. Čuduj sa svete, že teraz jeden zo spolupracovníkov pána Lukáča ma cez jednu spoločnosť blízko k Igorovi Grošaftovi, ktorý pre PENTU kúpil podiel v denníku SME. Ale vrátme sa k možnej privatizácii. Vieme, že pred pár mesiacmi Ivan Kmotrík získal práva na akcie BVS od mesta Skalica. Preto stojí otázka, že kto stojí za tým, že pán Lukáč prejavil záujem o post šéfa bratislavských vodárov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Verím, že výberová komisia nepodľahne tlaku rôznych lobistov a do čela vodární navrhne odborníka a nie človeka, ktorý nikdy neriadil spoločnosť ako je BVS. V tejto dobe nie je čas na skúšanie nových ľudí a hranie sa na falošnú transparentnosť. Pre mňa osobne je najlepším kandidátom pani Trančíková a za ňou nasleduje aktuálny generálny riaditeľ BVS.

Na záver zopakujem to čo som už napísal pred časom. Výberová komisia vybrala do užšieho finále z piatich kandidátov až troch zvnútra BVS. Je to jediná spoločnosť, kde do užšieho výberu sa dostali traja ľudia, preto sa pýtam či potrebujeme tam tlačiť niekoho z vonku keď BVS ponúkla väčšinu kvalitných kandidátov.

Miroslav Dragun

Miroslav Dragun

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Občiansky aktivista, ktorého osobnou aj profesionálnou prioritou je ochrana zdrojov pitnej vody. Voda je nositeľkou života, ale ľudia si stále naplno neuvedomujú jej dôležitosť pre náš život. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéBratislava

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu