Drancovanie vodného zdroja Sihoť alebo lesáci si robia čo chcú! Idioti!

Autor: Miroslav Dragun | 1.3.2016 o 8:15 | (upravené 1.3.2016 o 9:15) Karma článku: 7,27 | Prečítané:  2282x

V poslednej dobe začal premiér Fico, minister životného prostredia Peter Žiga hovoriť o tom, že voda je strategická a budeme sa aj s EÚ súdiť keď s nami nebude súhlasiť.

Pred pár dňami štátny tajomník MŽP s veľkou slávou spolu s primátorom Bratislavy a novým šéfom BVS „otvárali“ zrekonštruované čistiarne odpadových vôd v Petržalke a Vrakúni. Na druhý deň minister Žiga hovoril o Sihoti, ako strategickom vodnom zdroji keď opäť s primátorom prišli sanovať Devínsku cestu.

Všetky tieto vyjadrenia mi prídu smiešne keď vidím čo sa reálne deje. Štátne lesy SR sa na ochranu vodných zdrojov a vody pozerajú trošku svojským pohľadom. Minulý týždeň ma moji známi z Dlhých dielov upozornili na to, že na Sihoti sa rúbe hlava nehlava. Podľa informácií, ktoré mám tak chlapci z Lesov SR nabehli na Sihoť aj bez schváleného desaťročného plánu a začali rúbať hlava nehlava. To čo som videl na Sihoti je katastrofa. Lesáci vyrúbali  viac ako 60 metrov širokých a 200 metrov dlhých niekoľko holorubov v 1. pásme hygienickej ochrany vodárenského zdroja. 

Priatelia, takto si cení vláda a jej organizácie strategickú ochranu vodných zdrojov. Štátne lesy si nabehnú na vodný zdroj a začnú ho drancovať, akoby sa nič nedialo, akoby to boli lesy niekde v Šiatorskej Bukovinke alebo v Hornej Dolnej.

Najväčšia irónia tohto celého je, že ostrov Sihoť okrem toho, že je vodný zdroj pre jednu tretinu bratislavského kraja je aj územie európskeho významu, chránené vtáčie územia a chránený areál. Kompetentný miesto toho aby Sihoť chránili, tak sa dlhé roky prizerajú jej drancovaniu.

Ja spolu s mojimi kolegami sme už v roku 2012 žiadali ministra životného prostrieda a primátora Bratislava aby zakázali ťažbu dreva na ostrove Sihoť. Už vtedy sme upozorňovali na to, že to čo tam vyvádzajú Štátne lesy je absolútna nehoráznosť a, že technika, ktorú používajú je zastaraná a môže spôsobiť katastrofu. Podľa čísiel, ktoré sme si ešte v roku 2012 vyžiadali zo Štátnych lesov tak príjmy z ťažby na Sihoti predstavujú zhruba 50 000 € a necelé 2% z celkových tržieb lesov. Kvôli 50 000€ vystavuje územie európskeho významu ohrozeniu zo znečistenia najstaršieho vodného zdroja na území Bratislavy? Veď Sihoť zásobuje Bratislavu pitnou vodou už od roku 1886.

Na záver len jedna pikoška, drevo, ktoré sa vyťaží v 1. pásme hygienickej ochrany vodného zdroja má naozaj vysoké spoločenské využitie. Končí ako drevná štiepka.

Preto, vážený pán minister nebolo by fajn vrátiť Sihoť do majetku vodárni, ako to bolo predtým než pán ex minister Koncoš ukradol tento zdroj Bratislavčanom a previedol ho na Štátne lesy?

 O pár rokov sa môže stať to, že po tak masívnych holoruboch, aké vykonávaju Štátne Lesy na Sihoti a jednej kvalitnej povodni sa na Sihoti naruší základna štruktúra ostrova a celú Sihoť nám povodeň "odnesie" do zdrže Hrušov a Gabčíkova!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

ONLINE: Sagan začína na Giro d'Italia. Pôjde pred favoritmi na ružový dres

Peter Sagan dnes ide 1. etapu na Giro d'Italia 2021. Sledujte ju live cez online prenos.


Už ste čítali?