Národný park Podunajsko je výzva!

Autor: Miroslav Dragun | 6.6.2016 o 8:30 | (upravené 8.6.2016 o 19:31) Karma článku: 10,29 | Prečítané:  4847x

Prvého mája ubehlo 30 rokov od predloženia návrhu na vyhlásenie národného parku Podunajsko. Partia okolo Maňa Hubu vtedy predložila tento návrh min. kultúry a dodnes nedostali odpoveď. Po 30-tich rokoch táto iniciatíva opäť ožíva.

Sú tomu približne štyri roky, čo som sa prvý raz stretol s ideou vyhlásenia národného parku na území Bratislavy. Počul som ju z úst Carla Manzana, riaditeľa neďalekého rakúskeho národného parku Donau-auen (Dunajské luhy). Táto myšlienka mi utkvela v pamäti a začal som rozmýšľať, ako s ňou naložiť.

Pretieklo veľa vody v Dunaji a podarilo sa mi pre túto ideu nadchnúť podpredsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Martina Bertu, riaditeľku kancelárie predsedu BSK Barbora Oráčovú a hlavne predsedu kraja Paľa Freša. Určitý čas sme uvažovali, ako túto tému uchopiť a koho osloviť k spolupráci. Slovo dalo slovo a 10. mája 2016 sme zorganizovali prvé pracovné stretnutie so zástupcami mimovládnych organizácií, samosprávy, štátnej ochrany prírody a vodárenskej spoločnosti na tému vyhlásenie národného parku Podunajsko.

V rámci tejto diskusie sme získali veľa podnetov a nápadov, ako by mohol národný park Podunajsko vyzerať a prečo by mal vôbec vzniknúť.

Píšem o tom v úvode a Maňo Huba o tom hovoril nespočetne krát - boli sme to práve my Slováci, ktorí sme ešte v hlbokom socializme navrhovali vznik národného parku v rámci lužných lesov. Ubehlo tridsať rokov, rakúsky národný park (končiaci na hraniciach so SR oproti hradu Devín) oslavuje 20 rokov a český národný park Podyjí už 25 rokov od vyhlásenia. Keď sa pozrieme na mapu, zistíme, že na toku Dunaja v okolí Slovenska má každá krajina svoj národný park. Rakúsky Donau-auen oddeľuje od našich lužných lesov len štátna hranica. Maďari majú národné parky Dunaj-Ipeľ, Dunaj-Dráva. Len my tu v Bratislave máme miesto jedného národného parku niekoľko rozdrobených významných chránených území.

Viem, že teraz sa nájde množstvo krikľúňov, ktorí budú kričať, že národný park netreba a že ich máme na Slovensku dosť. Áno, je ich dosť, ale všetky sú v horách a ani jeden v tak významných lužných lesoch, aké máme v Bratislave a v Bratislavskom kraji. Treba si uvedomiť aj ďalšiu podstatnú vec. Územia, ktoré by sa mali nachádzať v rámci územia národného parku Podunajsko, sú už teraz významnými chránenými územiami. Má to však jeden háčik. Na území Bratislavy sa o chránené územia starajú tri rôzne organizačné zložky v rámci Štátnej ochrany prírody - CHKO Dunajské Luhy, RCOP ŠOP Bratislava a CHKO Malé Karpaty.

Národný park Podunajsko je veľkou výzvou pre Slovensko a pre Bratislavský kraj. Česi, Rakúšania
i Maďari dokázali využiť potenciál územia Dunaja a lužných lesov nie len na ochranu prírody, ale aj na rozvoj turistického ruchu. Treba si uvedomiť, že lužné lesy v Bratislave by mali byť v prvom rade lesmi určenými na ochranu, rekreáciu a nie na ťažbu dreva.

Preto verím, že sa nám spoločne podarí pripraviť do konca leta komplexný návrh a predostrieť ho odbornej i laickej verejnosti na diskusiu. Som presvedčený, že po tridsiatich rokoch si Bratislava a Bratislavský kraj národný park Podunajsko zaslúžia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?