Prečo som nepodporil zmenu ceny vody pre obyvateľov Bratislavskej župy?!

Autor: Miroslav Dragun | 4.10.2016 o 10:51 | (upravené 4.10.2016 o 17:20) Karma článku: 10,30 | Prečítané:  9950x

V piatok 30. 9. sa konalo v priestoroch Vodárenského múzea BVS valné zhromaždenie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Na tomto valnom zhromaždení sa aj schvaľoval cenový návrh na zmenu ceny vody hlavne pre obyvateľov BSK.

Začiatkom septembra bola doručená pozvánka akcionárom BVS pozvánka na rokovanie valného zhromaždenia s bodom cenový návrh na úpravu cien vodného a stočného. V pozvánke ma zaskočilo to, že materiál bude akcionárom k dispozícii 5 pracovných dní pred rokovaní valného zhromaždenia k nahliadnutiu v sídle BVS na Prešovskej ulici. Povedal som si OK, vodárne pracujú na kvalitnom a zrozumiteľnom materiály pre potreby akcionárov a úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Avšak som sa mýlil. Moje prvé zhrozenie prišlo pri návšteve BVS, keď som dostal do rúk materiál a 90% materiálu sa skladal iba z rôznych pre laika nezrozumiteľných vzorcov.

Druhé zhrozenie prišlo v rámci rokovania bratislavského mestského zastupiteľstva. Primátor predložil na rokovanie zastupiteľstva neúplnú pozvánka na valné zhromaždenie BVS a nemal ani toľko slušnosti a odvahy povedať na kameru a mikrofón, že sa na druhý deň bez diskusie s poslancami a diskusie s ostatnými akcionármi rozhodol odhlasovať zvýšenie cien vody pre obyvateľov Bratislavskej župy. Dokonca ani do materiálu, ktorý predkladal poslancom, nenapísal celý obsah pozvánky na VZ BVS. Klik tu a uvidíte obsah materiálu, ktorý predložil Nesrovnal poslancom.

Najväčšie prekvapenie však prišlo na samotnom rokovaní  valného zhromaždenia, kde predstavenstvo spoločnosti nevedelo presne popísať koho a ako sa dotknú fixné poplatky a, že ako sa môže zmeniť cena vody pre obyvateľov Bratislavskej župy. Žiadna zrozumiteľná analýza, ale nič nehovoriace tabuľky.

Na záver pridávam dôvody prečo som ako zástupcami minoritných akcionárov BVS za Bratislavský kraj obcí Vištuk a Budmerice hlasovali proti tomuto cenovému návrhu.

 

Nezrozumiteľný materiál predložený akcionárom BVS a nekomunikovanie predstavenstva s akcionármi pri príprave cenového návrhu. Považujem za veľmi nešťastné, že BVS nám ako akcionárom predložila nič nehovoriacu dôvodovú správu, čo sa týka zvyšovania cien vody a odvádzania odpadových vôd. Nikde nie je napísané, akých domácnosti sa to dotýka. (viď materiál vyššie)

Skupina BVS (Bratislavská vodárenská spoločnosť, Infra Services, Bionergy) dosiahli za posledných 5 rokov čistý zisk 19 719 704 €. Bratislavská vodárenská spoločnosť miesto investícií do infraštruktúry vyplácala dividendy akcionárom, ktoré sa „prežrali“! (viď graf)

 

Zmena ceny vody sa negatívne odzrkadlí najmä starším a chudobným ľuďom, ktorí mali doteraz nižšiu spotrebu vody. "Miesto toho, aby sa klientom BVS, hlavne obyvateľom Bratislavského kraja, znižovala cena vody, je tu návrh na zvýšenie cien vody.

Ako starostovia a zástupcovia minoritných akcionárov môžeme len hádať, čo to znamená.

Na záver musím skonštatovať, že ma mrzí rezignovanosť niektorých starostov a primátorov a nezúčasťnujú sa rokovania valného zhromaždenia. Nie je možné, aby jeden akcionár rozhodoval o všetkom aj keď má väčšinu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

ONLINE: Sagan začína na Giro d'Italia. Pôjde pred favoritmi na ružový dres

Peter Sagan dnes ide 1. etapu na Giro d'Italia 2021. Sledujte ju live cez online prenos.


Už ste čítali?