Ministerstvo "ne"životného prostredia Lászla Sólymosa

Autor: Miroslav Dragun | 12.7.2017 o 14:00 | Karma článku: 10,44 | Prečítané:  7744x

Už niekoľko mesiacov beží diskusia o budúcom národom parku Podunajsko. Štátna ochrana prírody vypracúva projektový zámer Podunajska a ministerskí úradníci zatiaľ špekulujú, ako znižiť úroveň ochrany prírody v Bratislavskom kraji. 

Dnes sa mi do rúk dostala zaujímavá ministerská korešpondencia. Sekcia vôd ministerstva píše sekcii ochrany prírody a krajiny, aby zrušila chránené územia nad zdrojmi pitnej vody: Sedláčkov ostrov, Sihoť, Pečniansky les, Rusovce - Ostrovné Lúčky a Čunovo. Podľa generálneho riaditeľa sekcie vôd Ing. Nováka, sú vyhlásené chránené územia zbytočné a postačí ochrana v zmysle Zákona o vodách a Vyhlášky o ochranných pásmách vodárenských zdrojov. List si môžete prečítať tu: 

Musím povedať, že som ostal veľmi zaskočený touto požiadavkou sekcie vôd. Už viac ako rok hovoríme o tom, že územia ako Sedláčkov ostrov, Sihoť, Pečniansky les, Rusovce - Ostrovné Lúčky, Čunovo a iné majú byť súčasťou národného parku Podunajsko. Čelíme tlaku lesníkov, developerov, poľovníkov a nakoniec to vyzerá tak, že dostaneme nožom do chrbta od ministerstva životného prostredia.

Vážený pán minister, verím, že list Vášho generálneho riaditeľa je len omyl a neznalosť problematiky a nie úmysel. Nechce sa mi veriť, že ministerstvo životného prostredia navrhuje samo sebe znižiť počet chránených území v Bratislave. Vážený pán minister Sólymos, uvedmujete si Vy a taktiež Vaší úradníci, že práve chránené územia zvyšujú ochranu vodárenských zdrojov? Viete, že vďaka chráneným územiam s III. a vyšším stupňom ochrany nemáme všade plantáže šlachtených topoľov? 

Vážený pán ministers Sólymos, verím, že ste neprepadli lesníckej a inej lobby a nedovolíte, aby sa na Sihoti, v Rusovciach, alebo na iných vodárenských zdrojoch rušili chránené územia, pretože ak ich raz zrušíme, už nikdy sa nepodarí vrátiť ich späť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.


Už ste čítali?